Credits

Listed below are just some of the many of Sean’s achievements:

Television
  • Farmer Bell, ALL CREATURES GREAT AND SMALL, BBC Television, Peter Moffat
  • Jose, AUF WIEDERSEHEN PET, Central Television, Roger Bamford
  • Bill Bolton, BIG BREAD WINNER HOG, Granada Television
  • Fred, CITY 68, Granada Television, Barry Davies
  • Claude Beasley, CORONATION STREET, Granada Television, Duncan Foster
  • Paul Latimer, CORONATION STREET, Granada Television
  • Anthony, DUMMY, ATV Network, Franc Roddam
  • Frank, ENGLAND’S GREENS AND PEASANT LAND, BBC Television, Jim Hill/Ken Norton
  • Frank, FOUR FATHERS, ITV Television, David Thacker
  • Gerald, LAST OF THE SUMMER WINE, BBC Television, Alan J Bell
  • Terry Barker, MR ROSE, Granada Television, Barry Davies
  • Tony Hudson, STRONGER THAN THE SUN, BBC Television, Michael Apted
  • Don Tyler, THE AMAZING MRS PRITCHARD, Kudos For BBC Television, Declan Lowney
  • Jim, WILD WEST SHOW, BBC Television, Colin Welland
Stage
  • 2012 Onionhead, The Carrot Nappers, Carrot Napper Productions, Keith Large
  • 2010 Fleshcreep, JACK & THE BEANSTALK, Stage Door Productions
  • 2009 Capt. Blackheart, MOTHER GOOSE, Stage Door Productions
  • 2008 Abanazar, ALADDIN & HIS MAGIC LAMP, Stage Door Productions
  • 2008 Inspector Grant , MURDER MYSTERIES, Stage Door Productions
  • 2007 Charles , SONS OF PARADISE, Sheffield Theatre Company, Paul Tyree World Premier
  • 2006 Sq/Captain Blackheart, MOTHER GOOSE, Stage Door Productions
  • 2006 MURDER MYSTERIES, Stage Door Productions
  • Ald. Fitzwarren, DICK WHITTINGTON, E And B Productions, Maurice Moran
  • Hobson, HOBSON’S CHOICE, Lyric Dinnington, Ed Bystein
  • Frank, PRICE OF COAL, Lyric Dinnington, Ed Bystein
  • Pearson-Union Leader, TOLPUDDLE MARTYRS COME TO SHEFFIELD, Abbydale Industrial Hamlet , Rex Doyle
Film
  • 2001, Feature Film, Harpic, THE NAVIGATORS, Parallax Limited, Ken Loach/BAFTA Nominated 2002
  • 1979, Feature Film, Christian, LE SOEURS BRONTES, Andre Techine
  • Feature Film, Bill, STARDUST, Michael Apted
  • Commercial
  • Business Man, BARCLAYS BANK
  • John The Builder, BEER AD.’ THE FISHERMEN ‘ AWARD WINNING TV ADVERT, John Smiths, Alan Parker
  • Jim, The Gardener, BUPA, Index Advertising
  • Office Manager, GET IT RIGHT, Goggle Box , Wraith Harrison
  • Cricket Player, THE WINDMILL TV ADVERTS, Windmill Bakeries
Short Film
  • 2010 Neil, ’CHARLOTTE’S ROOM’, Northern Film School, Director Chris Brown, Producer Caleb Shaffer